Blízké setkání s rysy

Vladimír Čech ml. zažil něco, o čem většina přírodovědců sní celý život. Spatřil v divočině rysa. A né jednoho. Hned tři! Celou příhodu popisuje na svém Facebooku:

 

Byl jsem kontrolovat pár fotopastí projektu 3Lynx, na kterém spolupracuji s NP Šumava a kousek od jedné z nich se “to” stalo. Náhoda...byl jsem sám o sobě docela utahanej, když jsem na místo dupal ve vysokém sněhu cca 2,5km a původně jsem si z dálky myslel, že tam na tom kopečku leží stržený jelen (větve u pařezu vypadali jako paroží). Objekt se nehýbal, tak jsem šel blíž a ani jsem se nesnažil jít nijak potichu, nicméně hrozně to tam profukovalo, tak mě nezaregistrovali. No dostal jsem se tak na 20m a v tom se pohnula ta "mrtvolka" nalevo. Já zadřepnul a čučím jako puk na chrápající rodinku rysů v pravé poledne! To kotě nalevo si mě pravděpodobně všimlo nebo aspoň to tak vypadalo...každopádně zase položilo hlavu a chrápalo dál, tak jsem se po břiše doplazil na těch cca deset, možná patnáct kroků...byl jsem na protějším kopečku-mezi námi byla taková malá propast. Tam jsem se položil - udělal jsem si ze sněhu "stativ" na mobil, protože se mi hrozně klepali ruce a čekal jsem. Za cca dvacet minut začalo kotě vlevo hlavou strkat do mámy a probralo jí z limbu...mamča zvedla hlavu a shlédla okolí včetně mě. Pak k ní přišlo i druhý kotě zprava, které mě absolutně ignorovalo...všichni se tak nějak protáhli...poté mamina v klidu odešla do mlaziny a já se začal pomalu vracet zpět k batohu, který jsem nechal vzadu a chtěl jsem zmizet...no to už mě zaregistrovalo i to druhé kotě, protože můj pohyb v tom terénu nebyl zrovna moc elegantní a odešli za kočkou...to už jsem je samozřejmě nesledoval a šel si po svých.

Celé video ke shlédnutí zde: www.youtube.com/watch?v=Z5ydFwVoYUE

 

Díky dlouhodobému jedinečnému výzkumu šumavské rysí populace víme, že pan Čech zastihnul rysí kočku Míšu se dvěma mláďaty na odpoledním odpočinku. Rysice Míša je již zkušenou matkou, sama se narodila kočce Matyldě v roce 2013 a letos vychovává svá třetí koťata. První rok strávila Míša s matkou a sourozencem v NP Šumava a pak se vydala na západ, kde našla nový domov. Její sourozenec došel až za Bavorský Regen, jeho další osud není znám.

Mladý rys

Mladý rys zachycen metodou fotopastiček, autor: Vladimír Čech ml.

Mladou rysici začal vídat v severo-západní části CHKO Šumava “rysí tým“ Správy NP Šumava na fotkách z fotopastech, které byly instalovány ve spolupráci s místními myslivci a lesními pracovníky. V roce 2016 na výzkumníky čekalo první radostné překvapení, začali Míšu vídat na fotkách z fotopastí se dvěma mláďaty. Následující rok měla potomka jednoho a v lete 2018 porodila tři koťata. Pro mladého rysa je první rok života velmi nebezpečný a až 70 % koťat ho dle literatury nepřežije, a tak, když se na konci roku začaly množit pozorování už s jen dvě mláďaty, bylo to spíše smutným faktem než překvapením.

Všichni rysové na videu vypadají spokojeně a zdravě, a proto doufáme, že si brzo začnou užívat jara a koťata se nechají nafotit z takových úhlů, abychom mohli určit jejich pohlaví a pořádně je pojmenovat.

Rozhovor s panem Čechem o rysech, tygrech, fotografování a cestování příště.

 

Příspěvek byl napsán ve spolupráci se Správou NP Šumava a Vladimírem Čechem ml. (www.fotopasticky.cz)

Rys zachycený fotopastičkama

Sto a jedna myšlenka, autor: Vladimír Čech ml.