Prvenství rysice Svit

Naše rysí kočka Svit se definitivně zapsala do síně slávy! Sourozenci Svit, Bouře a Blesk se narodili kočce Jiskře z Novohradských hor na jaře 2016. Hned další léto se k našemu obrovskému překvapení začala Svit na fotopastech ukazovat i s kotětem.

Poté, co jsme ve spolupráci s Ochranou velkých šelem a rakouským Luchsprojekts několikrát zrevidovali všechny rodiny z okolí a získali celkem 31 záznamů Svit a jejího kotěte, bylo jasno: Svit se stala matkou! Co je na tom tak mimořádného? Jedná se o oficiálně první případ samice rysa ostrovida, která se rozmnožila už v prvním roce života.

Podle odborné literatury mají rysí kočky poprvé koťata ve dvou až třech letech, v závislosti na své fyzické kondici. V regionech se silnými populacemi srnčí zvěře, což je případ naší Česko-bavorsko-rakouské rysí populace, to bývá dříve než např. na severu Skandinávie, kde jsou hustoty srnčího mnohem menší a rysům tak trvá déle než vyrostou a naberou potřebnou váhu. Dosud nikdo ale nezaznamenal případ rysice, která by měla koťata dříve než ve dvou letech.

Nutno dodat, že Svit byla i přes svůj raný věk dobrou matkou a své kotě, kocoura jménem Stello, dochovala až do dospělosti. Zajímavostí je, že vlivem své rané březosti už Svit nestihla opustit domovský okrsek své matky Jiskry, což by bylo u pubertální rysice obvyklé, a tak spolu obě kočky sdílely jedno teritorium. Prostě taková jedna velká láskyplná rysí rodina:-) Podrobnosti tohoto případu si můžete přečíst v nově publikovaném článku na https://link.springer.com/…

Table caption
První fotografie rysice Svit s kotětem

První fotografie rysice Svit s kotětem, srpen 2017

lynx Svit in spring 2018

lynx Svit in spring 2018

lynx Svit in winter 2017-2018

lynx Svit in winter 2017-2018

followed by son Stello

followed by son Stello

Lynx Stello in falling snow, winter 2017-2018

Lynx Stello in falling snow, winter 2017-2018

Kde se rysové pohybují (černě) s teritoriem rysice Svit (červeně)

Kde se rysové pohybují (černě) s teritoriem rysice Svit (červeně)