BEILRODE BLITZE BLAU-MUSIKE

.

FOTO: EAST ELBIA ASSOCIATION

Hudobníci sú oblečení v modrých a bielych kostýmoch, ich hudba znie prenikavo a ich vystúpenie je oduševnené: hudobníci „Blitze Blau-Musike“ od Beilrode vedia, ako upútať pozornosť publika už od prvého úderu. „Gut-Laune-Kapelle“ (skupina s dobrou náladou) bola založená mladým kvartetom mužov 6. mája 2001. Je to hudobné oddelenie Beilrodera Karnevalscluba BKC, ktoré bolo založené v roku 1953, čím sa stala najstarším karnevalovým združením v Sasku. Po celý rok šíri karnevalovú náladu.

To, čo začalo ako autodidaktické amatérsky kombinované zvuky, znie dnes veľmi dobre a vyškolene - hudba sa hrá pomocou nôt. V repertoári týchto asi dvoch desiatok takýchto hudobníkov je zahrnutá populárna hudba, ako aj starodávne piesne, piesne rock and roll a popové piesne. So svojimi tympany a bicími nástrojmi, ako aj s mosadznými nástrojmi, ktoré sa skladajú z trúbky, tuby, trombónu a tenorového rohu, hrajú svoju hudbu v tej najlepšej Guggeovej tradícii. Gugge hudba (»Gugge«: Alemannic for bag, Maskovaná maska), pochádza z juhonemeckého regiónu a zo Švajčiarska a bola prvýkrát zdokumentovaná na Bazilejskom karnevale v roku 1906. Znamená to „trochu rozmarnú“ dychovú hudbu s sprievodnými bicími nástrojmi, ktoré interpretujú známe melódie z rôznych žánrov. Táto hudba nielen na pódiu, ale aj počas veľkého množstva rôznych sprievodov inšpiruje jej poslucháčov. A čo viac, kapely majú originálne názvy, uniformné oblečenie a pevné rituály.

Keď hudobníci Beilrode »Blitze Blauen« - vo veku medzi 14 a 40 rokmi - v roku 2021 oslávia 20. výročie svojho založenia, budú oslavovať nielen ich vášnivé nadšenie  svojich záľub; budú tiež utužovať desaťročnú tradíciu spoločnej a veselej hudobnej zábavy - a to nielen počas karnevalovej sezóny.

Informácie a fotografie obsiahnuté v tomto článku boli prevzaté z brožúry „VÝCHODNÁ ELBIA - NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO“ pripravenej partnerom b&s consulting and training for the rural area GmbH v rámci projektu „ARTISTIC“.