JABLEČNÝ DEN V SASKU

.

FOTO: EAST ELBIA ASSOCIATION

V roce 2007/2008 komunita v Arzbergu a její partneři přeměnili bývalou farmu, která stála prázdná, na dobrodružnou oblast - vzniklo „Alte Bauernhof Kathewitz“ (Stará Kathewitzova farma). Nachází se v idylickém okrese s pouhých dvanácti obyvateli, vedle přírodní rezervace „Alte Elbe Kathewitz“. Četné sběratelské předměty v hospodě, kde býval chlívek, připomínají minulost; je zde obývací pokoj, který sahá až do šedesátých let, a v kuchyni je stará pec, kterou kathewitzský pekařský tým s radostí používá k pečení koláčů, štol a chleba. Atika navíc zve návštěvníky na výstavu Labské povodně
v roce 2002 a dřevěná hala, která poskytuje prostor pro asi 80 návštěvníků, nabízí možnosti kulturních akcí.

Oblast muzea s moderním a přitažlivým venkovním pódiem, grilem a posezením láká hosty na různé akce. Den East Elbian Apple Day je zajímavý každoroční festival, který se zde pořádá od roku 2014. Trvá šest hodin a slaví se 3. října, německý národní svátek. Tady je jablko v centru pozornosti: ochutnávka, výstava, identifikace, jablečné koláče, jablečná šťáva a jablečné pálenky - vše se točí kolem oblíbeného ovoce Němců. Uvádíme zde také staré, téměř zapomenuté odrůdy jablek. Pekařský tým Kathewitz a jeho partneři s dalšími dalšími vrcholy nabízejí hostům z blízkého i vzdáleného dne plného zajímavých zážitků.

Informace a fotografie obsažené v tomto článku byly převzaty z brožury "EAST ELBIA - INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE" připravené b&s poradenství a školení pro venkovské oblasti GmbH, v rámci projektu "ARTISTIC".