Virtualni trg je internetska platforma uspostavljena u sklopu LinkedIn mreže s ciljem povezivanja i uspostavljanja suradnje između projektnih partnera, dionika, javnosti te svih osoba i institucija koje imaju interes za provedbu aktivnosti ili upoznavanje s rezultatima i novostima projekta DEEPWATER-CE.
Virtualni trg je platforma na kojoj svi zainteresirani mogu raspravljati o glavnim temama projekta:
- uspostavljanju transnacionalne metodologije za odabir lokacija i procjenu mogućnosti umjetnog prihranjivanja vodonosnika (eng. MAR – Managed Aquifer Recharge) u Srednjoj Europi;
- razvoju zakonskih prijedloga i nacionalnih akcijskih planova za uključivanje koncepta umjetnog prihranjivanja vodonosnika u planove upravljanja vodnim područjima i strategiju upravljanja vodama.
Diskusije u sklopu LinkedIn grupa odvijaju se u obliku prezentacija, pitanja-odgovora, komentara i otvorenih rasprava. Nadalje, na zahtjev dionika moguće je organizirati druge oblike prijenosa znanja i diskusije, poput webinara i online sastanaka putem različitih aplikacija (npr. Zoom, Google Hangouts, Skype, YouTube).
U sklopu projekta DEEPWATER-CE uspostavljene su dvije LinkedIn platforme:
(1) Nacionalni Virtualni trgovi (NTK) – pet zasebnih nacionalnih grupa za svaku zemlju sudionicu projektu, gdje se diskusija odvija na nacionalnom jeziku: Hrvatska, Poljska, Slovačka, Mađarska i Njemačka. Cilj nacionalnih grupa je potaknuti suradnju i diskusiju o prioritetnim temama vezanim uz DEEPWATER-CE unutar pojedine države.
(2) Transnacionalni Virtualni trg (TNVT) – međunarodna grupa za uspostavu suradnje i povezivanje širih grupa dionika iz različitih zemalja. Unutar ove grupe diskutira se na engleskom jeziku.
Suradnja s dionicima kroz nacionalne i transnacionalne Virtualne trgove omogućit će dionicima da:
- definiraju svoja očekivanja i potrebe od projekta;
- pruže tematske i stručne savjete koji će doprinijeti projektu;
- pomognu pri provedbi projektnih aktivnosti;
- sudjeluju u razvoju i oblikovanju projektnih rezultata na nacionalnoj i lokalnoj razini (npr. studije izvodljivosti umjetnog prihranjivanja vodonosnika);
- sudjeluju u projektnim događajima, kao što su tematske radionice, virtualni sastanci i forumi, tematski okrugli stolovi, nacionalni treninzi i drugi aktivnosti za jačanje kapaciteta.
Informacije o vremenu i načinu sudjelovanja u Virtualnom trgu nalaze se LinkedIn stranici pod nazivom “Aktualne diskusije” te na profilima projekta DEEPWATER-CE na društvenim mrežama.