BEILRODSKÉ ZÁBLESKY MODRÉ HUDBY

.

FOTO: EAST ELBIA ASSOCIATION

Jsou oblečeni v modrobílných kostýmech, jejich hudba zní pronikavě a jejich výkon vás nadchne: hudebníci "Blitze Blau-Musike" z Beilrode vědí, jak získat pozornost svých diváků hned od prvního rytmu. “Gut-Laune-Kapelle” (kapela dobré nálady) byla založena mladým kvartetem mužů 6. Května 2001. Jedná se o hudební oddělení Beilroder Carnivalsclub BKC, která byla založena v roce 1953, čímž se jedná o nejstarší saské karnevalové sdružení. Celoročně šíří karnevalovou náladu.

To, co začalo jako autodidaktický amatérskékcombo zní velmi vyškoleně dnes - hudba se hraje pomocí poznámek. Repertoár asi dvou desítek kolegů hudebníků zahrnuje populární náladovou hudbu, stejně jako oldies, rock and roll a popové písně. Se svými tympány a bubny, stejně jako jejich dechové nástroje,se skládají z trubky, tuby, trombon, a tenor roh, hrají svou hudbu v nejlepší tradici Gugge. Gugge hudba (»Gugge«: Gugge«: Alemannic for bag, meant as mask), pochází z jižního německého regionu a Švýcarska a byl poprvé zdokumentován v Basileji na karnevalu v roce 1906. To je zkratka pro "poněkud šílený" dechové hudby, s doprovodnými bicí, které interpretují známé melodie z různých žánrů. Nejen na jevišti, ale také často během velké škály různých přehlídek, tato hudba inspiruje své posluchače. A co víc, kapely mají originální jména, jednotné oblečení a pevné rituály.

Až Beilrode »Blitze Blauen« – hudebníci ve věku od 14 do 40 let – oslaví v roce 2021 své dvacáté výročí, budou nejen oslavovat svůj koníček s vášnivým nadšením; budou také kultivovat desetiletí-stará tradice příjemné hudební zábavy - a to nejen během karnevalové sezóny.

Informace a fotografie obsažené v tomto článku byly převzaty z brožury "EAST ELBIA - INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE" připravené b&s poradenství a školení pro venkovské oblasti GmbH, v rámci projektu "ARTISTIC".