BLUEPRINT
REGIONY PÚCHOV i Bánovce nad Bebravou

Chociaż w przeszłości warsztaty poświęcone projektowaniu odbywały się w wielu regionach Słowacji, ich wysoką koncentrację można wyraźnie zobaczyć w regionie trenczyńskim (lub historycznym okręgu trenczyńskim). Ostatnim i najdłużej działającym warsztatem projektowym na Słowacji był warsztat rodziny Trnka w Púchovie (mistrz Trnka zmarł w 2001 roku). W zbiorach Muzeum w Považskiej Bystrzycy znajduje się około 500 historycznych artefaktów - form planowych - pochodzących z pierwotnej własności rodziny Trnka.

                                                                           Blueprint - THE TRENČÍN REGION, SLOVAKIA

Kolejne muzeum - muzeum w Trenczynie  - zarządza i prezentuje kolejną kolekcję szablonów z warsztatów J. Fojtíka w Bánovce nad Bebravou, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Niektóre formy zostały udokumentowane w formacie 3D w ramach digitalizacji Dziedzictwa Kulturowego.

                                                                           Blueprint - THE TRENČÍN REGION, SLOVAKIA

Zgodnie z wynikami badań w przeszłości preferowano motywy z bardziej subtelnymi wzorami w zachodniej Słowacji, w tym w regionie trenczyńskim. Po inskrypcji na Reprezentatywnej liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Słowacji w 2015 r. Plan został umieszczony na Reprezentatywnej liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ludzkości w 2018 r. w wyniku wspólnego projektu Austrii, Czech, Niemiec, Węgier i Słowacji.

                                                                           Blueprint - THE TRENČÍN REGION, SLOVAKIA

Photos:

 Photos 1, 2 and 3: Modrotlac