BORŮVKOBRANÍ

.

Maliny, ostružiny, brusinky, houby, ale hlavně borůvky patří již od pradávna k pokladům, které lesy v jižních Čechách nabízejí. Starousedlíci je umějí
s úspěchem využívat, jejich sběr a úprava byly a stále jsou součástí místního folklóru, recepty z těchto plodin se předávají z generace na generaci a jídla z nich jsou v regionu velmi oblíbená. Nejen borůvky, ale také sběr a úprava hub patří po staletí k místním specialitám. Houbaření je dodnes velkou vášní Jihočechů. Houby se zpracovávají sušením, mražením, zavařováním a ani na Štědrý den nesmí na stole chybět tradiční houbový kuba. Borůvkovým rájem je dnes zaslouženě nazýváno městečko Borovany, kde místní lidé přišli s nápadem vytvoření oslav. Z původně malé lokální akce se během pár let stala jedna z nejúspěšnějších regionálních gastronomicko - folklórních krajových zvláštností. Vždy druhý červencový víkend se areál borovanského kláštera a s ním i celé město obléknou do modrého a místní spolky a dobrovolníci hostí tisíce milovníků borůvek, které umějí zpracovat do nejrůznějších lahodných pochutin. Na koláče, marmelády, likéry, koktejly, víno, žahour (borůvková povidla) nebo prodej čerstvých plodů se jich během tohoto festivalu spotřebuje skoro 4 tuny. Borůvkové hodování doplňuje tradiční řemeslný jarmark a bohatý kulturní program pro děti i dospělé.

Informace a fotografie obsažené v tomto článku byly převzaty z brožury „JIHOČESKÝ KRAJ, ČESKÁ REPUBLIKA - NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ“ připravené Jihočeskou obchodní komorou.