BOVECKÉ ‘KRAFI’

.

FOTO: ROK PETELIN

Región Bovec s alpským a stredomorským vplyvom vyvinul jedlá z jednoduchých surovín s jedinečnou miestnou chuťou. V centre boveckej kuchyne sú „krafi“, jednoduchý dezert vyrobený z miestnych surovín, ktoré na tanieri odrážajú syntézu kultúrneho zážitku. Názov je germánskeho pôvodu, škorica pochádza z jadranských prístavov a výplň tvoria domáce hrušky Sackel. K hlavným sviatkom, keď domáca pani starostlivo pripravovala domov na rodinnú oslavu, na stole nikdy nechýbali ‘krafi‘. Celý proces prípravy trvá najmenej päť hodín a možno ho stručne opísať takto: na plnenie zmesi - „bulja“ musia byť varené a roztlačené suché hrušky typu Sackel, zvané „kloce“, na hrúbku pridaná kukuričná múka, sladkosť, mleté ​​vlašské orechy - „bure“, strúhané jablká, hrozienka - „cvejbe“, pre bohatosť cukor a rum. Naplnené vrecká na cesto sú vytvorené tak, aby boli naplnené ‘bulja‘ a aby boli prstami stlačené na vrchu, do tvaru hrebeňa kohúta. ‘Krafi’ sa potom varia v slanej vode a podávajú sa s rozpusteným maslom a praženou strúhankou a sú jemne posypané škoricou - ‘kanela’.

‘Krafi’ sú ako slávnostné jedlo súčasťou vianočných osláv, pretože ich ľudia jedia na Štedrý večer pred odchodom na polnočnú omšu. Mnoho miestnych obyvateľov sa stále drží tradície a pripravuje ‘krafi‘ iba na Štedrý večer, iní ich pripravujú na rôzne sviatky a špeciálne príležitosti. Recept umožňuje určitú slobodu; plnka alebo cesto sa v jednotlivých domácnostiach mierne líšia, ale všetky majú spoločné spoločné „kloce“, ktoré je na území Slovinska jedinečné. Dnes sa „krafi“ jedia ako dezert a sú tiež neoddeliteľnou súčasťou kulinárskych ponúk v niektorých reštauráciách a kultúrnych podujatiach
v Bovci.

Informácie a fotografie uvedené v tomto článku pochádzajú z brožúry „SLOVENIJA - REGION BOVEC. NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO“, ktorú pripravili Obec Bovec a Jarina, partneri projektu Družstvo pre rozvoj vidieka - ARTISTIC.