DZIEŃ JABŁKA WE WSCHODNIEJ ELBII

.

ZDJĘCIE: EAST ELBIA ASSOCIATION

W roku 2007/2008 społeczność Arzberg i jej partnerzy przekształcili dawną farmę, która stała pusta w „Alte Bauernhof Kathewitz” (Starą farmę Kathewitz). Znajduje się ona w idyllicznie położonej dzielnicy, liczącej zaledwie dwunastu mieszkańców, obok rezerwatu przyrody „Alte Elbe Kathewitz”. Liczne przedmioty kolekcjonerskie w pubie, który kiedyś był chlewem, przypominają przeszłość. Istnieje wciąż salon z lat 60. XX wieku, a kuchnia jest wyposażona w stary piekarnik, z którego chętnie korzysta zespół piekarni Kathewitz do pieczenia ciast i chleba. Ponadto poddasze zaprasza odwiedzających na wystawę powodzi Łaby w 2002 r., a drewniana hala, która zapewnia miejsce dla około 80 osób, oferuje możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych.

Obszar muzeum z nowoczesną i atrakcyjną sceną zewnętrzną, miejscem do grillowania i częścią wypoczynkową przyciąga gości na różne imprezy. East Elbian Apple Day to ciekawy coroczny festiwal, który organizowany jest tutaj od 2014 roku. Trwa sześć godzin i obchodzony jest w dniu 3 października. Jest to narodowe święto niemieckie. Tutaj jabłko jest w centrum uwagi: degustacja, wystawa, identyfikacja szarlotki, soku jabłkowego i sznapsa jabłkowego - wszystko kręci się wokół ulubionego owocu Niemców. Prezentowane są tu także stare, prawie zapomniane odmiany jabłek. Dzięki dodatkowym atrakcjom zespół piekarzy Kathewitz i jego partnerzy oferują gościom z bliska i daleka dzień pełen wielu wrażeń.

Informacje i zdjęcia zawarte w tym artykule zostały zaczerpnięte z broszury „EAST ELBIA – Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe”, przygotowanej przez partnera projektu „ARTISTIC” - b&s Unternehmensberatung für den ländlichen Raum GmbH z Niemiec.