PIVO Z ČESKÁCH BUDĚJOVIC

.

Českobudějovické pivo je celosvětově známý pojem. Jeho počátky sahají již k Přemyslovcům. V následujících stoletích se zde vyrábělo – a stále vyrábí – pivo vysoké kvality. Již v 16. století bylo oblíbené u císařského a královského dvora. To je také období, kdy se postupně začíná vytvářet starobylá tradice tzv., „zlatého pruhu českého pivovarství“, který se táhne z Plzně do Českých Budějovic a jejich okolí.

Představitelem a pokračovatelem této slavné tradice je pivovar Budějovický Budvar. O výjimečnosti jeho piva svědčí i to, že označen í „Budějovické pivo“ a „Českobudějovické pivo“ od roku 2004 chrání i Evropská unie pomoc í institutu „Chráněného zeměpisného označeni“ (Protected Geographical Indication – PGI). „Chráněné zeměpisné označení“ je poskytováno pouze výrobkům, které se těší vynikající mezinárodní pověsti a mají dlouholetou tradici. Budějovický Budvar může na etiketách používat prestižní logo, jež zákazníkům garantuje kvalitu surovin, originální výrobní postup a tradiční lokalitu původu.

Kromě velkých pivovarů zde své znamenité pivo vaří i několik minipivovarů. Obliba jejich piv neustále roste. Také to dokládá, že České Budějovice jsou opravdu městem piva a jedním z center českého pivovarství.

Informace a fotografie obsažené v tomto článku byly převzaty z brožury „JIHOČESKÝ KRAJ, ČESKÁ REPUBLIKA - NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ“ připravené Jihočeskou obchodní komorou.