PIWO Z CZESKICH BUDZIEJOWIC

.

Piwo z Czeskich Budziejowic jest znane na całym świecie. Piwo było popularne na dworze cesarskim i królewskim już w XVI wieku. Jest to okres,
w którym stopniowo zaczęła powstawać tradycja tzw. „Złotej alei czeskich browarów” podążająca z Pilzna do Czeskich Budziejowic oraz ich okolic.

Reprezentantem i następcą tej słynnej tradycji jest Browar Budějovický Budvar. Wyjątkowa jakość piwa została również doceniona przez Unię Europejską, chroniąc od 2004 r. nazwy „Budějovické pivo / piwo z Budziejowic” i „Českobudějovické pivo / piwo z Czeskich Budziejowic” za pomocą Chronionego Oznaczenia Geograficznego. „Chronione oznaczenie geograficzne” jest zapewniene tylko dla produktów o doskonałej międzynarodowej renomie i długoletniej tradycji. Budějovický Budvar może umieszczać na swoich produktach prestiżowe logo, które gwarantuje jakość surowców, oryginalne procedury produkcyjne i tradycyjne miejsce pochodzenia.

Jest też kilka małych browarów, oprócz dużych, warzących doskonałe piwo. Popularność ich piwa stale rośnie. Świadczy to również o tym, że Czeskie Budziejowice są tak naprawdę miastem piwa i jednym z centrów czeskiego przemysłu piwowarskiego.

Informacje i zdjęcia zawarte w tym artykule pochodzą z broszury „REGION JIHOČESKÝ, ČESKÁ REPUBLIKA - INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE” przygotowanej przez South Bohemian Chamber of Commerce, w ramach projektu ARTISTIC.