PLTNÍCI Z ULANOWA

.

FOTO: ARCHIVE OF THE RAFTING BROTHERHOOD UNDER THE INVOCATION OF SAINT BARBARA IN ULANÓW

Pltníci, tiež známi ako bargemeni alebo lightermeni, sú zástupcami odbornej skupiny zaoberajúcej sa starou praxou raftingu, teda prepravou (plávajúceho) tovaru po riekach. Pltníci boli spravidla roľníkmi žijúcimi v dedinách pri rieke, pre ktorých to bolo ďalšie sezónne zamestnanie.

Postupom času vytvorili špecifický folklór, ktorý zahŕňal: dialekt, nomenklatúru, piesne a obrady raftingu. Obdobie založenia bratstva raftingu, teda 18. storočie, bolo obdobím intenzívnej riečnej dopravy a obchodu s rozličným tovarom, čo prinieslo bohatstvo aj pre obec Ulanów a obyvateľov okolia. Ulanówski vtedajší lodníci a pltníci dodávali z hlbín krajiny na trhy v Gdansku veľa rôznych tovarov vrátane dreva, výrobkov z dreva, napr. smola, decht
a potaš; po návrate domov priniesli farebné šijacie nite, ihly, šály, korálky atď. V tom čase zarobené peniaze museli pltníkom a ich rodinám stačiť na celý rok. Vrátili sa domov na sviatok svätej Barbory, ktorú uctievali ako svoju patrónku a chránili ich pred náhlou a neočakávanou smrťou. Zánik raftingového plavidla bol určite výsledkom rýchleho rozvoja železníc v druhej polovici devätnásteho storočia, aj keď kvôli riedkosti železničných tratí blízko horného a stredného toku San v tomto regióne raftingové výlety pokračovali s takmer nepretržitou frekvenciou.

Po nacistickej okupácii bola vodná doprava dreva obnovená v obmedzenom množstve, po druhej svetovej vojne to však malo veľa spoločného
s obchodom na voľnom trhu. Staré tradície sa obnovili v roku 1991, kedy bolo založené združenie s názvom Bratstvo milencov na ulanowských územiach pod zvolaním svätej Barbory v Ulanówe. Hlavným cieľom činnosti združenia bolo pripomenúť historické tradície raftingu a rozvíjať a kultivovať súčasné formy tohto dedičstva.

Najväčším úspechom bratstva bola reaktivácia raftingu po takmer 50-ročnej prestávke. Ulanów sa tiež môže pochváliť jedným ďalším jedinečným zvykom, ktorým je fandiaci sud používaný pri veľkých obradoch. V Bratstve sú obyvatelia Ulanowa v Bratstve, ktorí propagujú krokvové jedlo a tradície žien v starom Ulanowe. V súčasnosti pltníci ponúkajú možnosť stráviť voľný čas v lone prírody splavom na móle alebo lodi a možnosť spoznať históriu splavu Ulanówa formou prechádzky po meste a návštevy Komory sv. Tradície raftingu. Tiež obnovujú tradičné jedlá z krokiev, z ktorých je na zoznam tradičných jedál, ktoré vedie ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, zahrnutý aj krokvový chlieb, krehké pečivo, ulanowské štedrovečerné sladké „palacinky“ a ulanovská lesná ostružinová tinktúra.

Informácie a fotografie uvedené v tomto článku pochádzajú z brožúry „POLSKA - PODKARPACKIE VOIVODESHIP. NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO“, ktorú pripravila Agentúra pre regionálny rozvoj Rzeszow - partner projektu ARTISTIC.