PRODUKCJA ‘KRAFI’

.

ZDJĘCIE: ROK PETELIN

Region Bovec, z wpływami alpejsko-śródziemnomorskimi, opracował dania z prostych składników o wyjątkowym lokalnym smaku. W centrum kuchni Bovec znajduje się „krafi”, prosty deser z lokalnych składników, który na talerzu odzwierciedla syntezę doświadczeń kulturowych. Nazwa jest pochodzenia germańskiego, cynamon pochodzi z portów adriatyckich, a nadzienie zrobione jest z rodzimych gruszek typu Sackel. W główne święta, kiedy gospodyni starannie przygotowywała dom na uroczystość rodzinną, na stole nigdy nie brakowało „krafi”. Cały proces przygotowania trwa co najmniej pięć godzin i można go pokrótce opisać w następujący sposób: do nadzienia mieszanki - „bulja”, suszone gruszki typu „kloce” należy ugotować i zmiażdżyć, dodać mąkę kukurydzianą aż zgęstnieje, smażoną cebulę, mielone orzechy włoskie - „bure”, starte jabłka, rodzynki - „cvejbe”, cukier i rum dla bogactwa. Uformowane na parze kieszonki wypełnione bulją i uformowane w kształt grzebienia koguta „krafi” gotuje się w osolonej wodzie i podaje z roztopionym masłem i pieczoną bułką tartą i lekko posypuje cynamonem - „kanela”.

„Krafi” są, jako świąteczne danie, częścią obchodów Bożego Narodzenia, ponieważ ludzie jedzą je w Wigilię przed pójściem na mszę o północy. Wielu mieszkańców nadal pozostaje wiernych tradycji i przygotowuje „krafi” tylko w Wigilię, podczas gdy inni przygotowują je na różne święta i specjalne okazje. Przepis pozwala na pewną swobodę; nadzienie lub ciasto różni się nieco w zależności od gospodarstwa domowego, ale wszystkie mają wspólną cechę „kloce”, która jest wyjątkowa na terytorium Słowenii. Dziś „krafi” są spożywane jako deser i stanowią również integralną część oferty kulinarnej
w niektórych restauracjach i podczas wydarzeń kulturalnych w Bovec.

Informacje i zdjęcia zawarte w tym artykule pochodzą z broszury "SŁOWENIJA - REGION BOVEC. NIEMATERIALNE DZIEDZICTWO KULTUROWE" przygotowanej przez Gminę Bovec i instytucję Jarina, Spółdzielnia Rozwoju Obszarów Wiejskich - partnerów projektu ARTISTIC.