RAFTMENI Z ULANOWA

.

FOTO: ARCHIVE OF THE RAFTING BROTHERHOOD UNDER THE INVOCATION OF SAINT BARBARA IN ULANÓW

Raftmeni, také známí jako bargemeni nebo lightermeni, jsou zástupci profesní skupiny zabývající se starou praxí raftingu, tj. přepravy zboží po řece. Zpravidla byli raftmeni rolníci žijící v nábřežních vesnicích, pro které to bylo další sezónní zaměstnání.

Postupem času vytvořili specifický folklór zahrnující: dialekt, nomenklaturu, písně a raftingové ceremonie. Období založení raftingového bratrství, tj. 18. století, bylo obdobím intenzivní říční dopravy a obchodu s různým zbožím, které také přineslo bohatství vesnici Ulanów a obyvatelům okolního území. Ulanovští jachtaři a pltníci té doby dodávali na Gdaňsk mnoho různých druhů zboží z hlubin země, včetně dřeva, dřevařských výrobků, např. smola, dehet a potaš; při návratu domů přinesli barevné šicí nitě, jehly, šátky, korálky atd. Vydělané peníze musely po celý rok stačit pro raftmeny a jejich rodiny. Vrátili se domů na svátek Svaté Barbory, kterého uctívali jako svého patrona a chránili je před náhlou a neočekávanou smrtí. Zmizení raftingového plavidla bylo jistě důsledkem rychlého rozvoje železnic ve druhé polovině devatenáctého století, i když kvůli rozptýlenosti železničních tratí poblíž horního a středního toku San v tomto regionu pokračovaly raftingové výlety s téměř neuspokojivou frekvencí.

Po nacistické okupaci byla vodní doprava dřeva obnovena v omezených objemech, ale po druhé světové válce to nemělo nic společného s volným tržním obchodem. Staré tradice se obnovily v roce 1991, kdy bylo založeno sdružení pod názvem Bratrstvo milenců na územích Ulanów pod vzbouřením Svaté Barbory ​​v Ulanowě. Hlavním cílem činnosti sdružení bylo připomenout historické raftingové tradice a rozvíjet a kultivovat současné podoby tohoto dědictví.

Největším úspěchem bratrství byla reaktivace raftingu po přestávce téměř 50 let. Ulanów se může pochlubit ještě jedním jedinečným zvykem, kterým je povzbuzující hlaveň používaná při velkých obřadech. V bratrství jsou obyvatelé města Ulanów, kteří ve starém Ulanowě propagují pokrmy a tradice žen. V současné době nabízejí raftmeni příležitost strávit volný čas v přírodě, plutí na voru  a možnost seznámit se s historií raftingu Ulanów formou procházky městem a návštěvy Komory Raftingových Tradic. Rovněž vytvářejí tradiční pokrmy, z nichž chléb, křehký chléb, sladké palačinky Ulanówské štědrovečerní „lízání prstů“ a tinktura z lesních ostružin v Ulanově jsou zařazeny do seznamu tradičních jídel vedených ministerstvem zemědělství
a rozvoje venkova. 

Informace a fotografie obsažené v tomto článku jsou z brožury „POLSKA - PODKARPACKIE VOIVODESHIP. NEHMOTNÍ KULTURNÍ DĚDICTVÍ“ připravené Rzeszowskou agenturou pro regionální
rozvoj - partnerem projektu ARTISTIC.