REGION TERCZYŃSKI I JEGO WYJATKOWE DZIEDZICTWO NIEMATERIALNE

Region samorządowy w Trenczynie znajduje się w północno-zachodniej Słowacji - w rejonie środkowego biegu Wagu, najdłuższej słowackiej rzeki. Sąsiaduje z samorządowymi regionami Żyliny, Bańskiej Bystrzycy, Nitry i Trnawy. Północno-zachodnie granice regionu to część granicy czesko-słowackiej.

                                                                           Trencin

Odzwierciedlając unikalne dziedzictwo kulturowe, majestatyczne budynki są zachowane w historycznych miejscach, starych kościołach lub rezydencjach. Trenczyn jest określany jako perła Považia, a także ma atrybut „miasto Pana Wagu i Tatr” Matúš Čák. Dumą Trenczyna jest legendarny zamek Trenczyński.

Specyficzne i autentyczne dziedzictwo kulturowe, w tym zarówno materialne, jak i niematerialne, można znaleźć zwłaszcza na obszarach wiejskich, podczas gdy miasta zawsze były ośrodkami rzemiosła. Region jako całość charakteryzuje się pięknymi tradycyjnymi kostiumami, oryginalną muzyką, żywymi tradycjami folklorystycznymi, a także krajową eksploracją źródeł naturalnych.

                                                                           Trencin

W przeszłości rzemiosło było bardzo rozwinięte w małych miasteczkach regionu. Púchov był znany w XVIII wieku z warsztatów sukienniczych. Jednym z ich typowych produktów był „modrotlač” (plan), materiał barwiony na niebiesko w taki sposób, aby „pozostawić biały wzór”. Materiał ten służył do tworzenia wspaniałych strojów ludowych. Tradycję tę ożywiła fabryka Stanisława Trnki.

                                                                           Trencin

Zainteresowanym rzemiosłem szklanym i sztuką spodoba się blisko 3700 eksponatów słowackich produktów w Słowackim Muzeum Szkła w odnowionym renesansowym pałacu rodziny Schreiberów w miejscowości Lednicke Rovne. Obecnie ta tradycja szklarska wciąż się rozwija dzięki produktom wytwarzanym ręcznie i maszynowo zgodnie z pomysłami słowackich projektantów.

Charakterystyczny obszar odległych osad na wzgórzach wokół Myjavy na granicy z Czechami przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także miłośników architektury ludowej i folkloru. Jest to ważny obszar etnograficzny z oryginalną architekturą ludową dawnych domostw, lokalnych zwyczajów i tradycji. Ten szczególny folklor można zobaczyć na festiwalach, które odbywają się regularnie w regionie trenczyńskim (region samorządowy Trenczyn).

                                                                           Trencin

W projekcie ARTISTIC Region Trenczyński reprezentują:

- Słowacka Izba Przemysłowo-Handlowa (SCCI)