ROSENFELD – WIENIEC ZE ZBIORÓW

.

ZDJĘCIE: EAST ELBIA ASSOCIATION

Sprawia, że jesienne święto zbiorów są piękniejsze i jest demonstracją wielkiej zręczności twórców artystycznego rzemiosła. Wieniec jest zawsze podziwiany i chętnie przyznaje mu się nagrodę - wieniec żniw. Wyplatanie wieńców to kunszt w miniaturowej formie. Niektóre odmiany suszonego zboża są cięte na różne długości, po czym są wiązane w bukiety i mocowane drutem do ramy korony. Ta bardzo czasochłonna czynność, która zwykle odbywa się w kontekście przyjemnego spotkania towarzyskiego, jest praktykowana głównie przez kobiety na obszarach wiejskich.

We wschodniej Elbii „Rosenfelder Landfrauenverein” (stowarzyszenie kobiet wiejskich Rosenfeld) kultywuje tę tradycję wiejską. Na 19 Saksońskim Państwowym Festiwalu Żniw, który odbył się w Torgau w połowie września 2016 r., Stowarzyszenie założone przez Renate Brähler-Kollmann w 1997 r. utworzyło taki właśnie wieniec.

Ten festiwal, który co roku odbywa się w innym miejscu, trwa trzy dni i celebruje radość życia na wsi. Wieńce są w większości wystawiane w kościołach
i tym samym prezentowane publiczności. Najlepsze wieńce zostają wyróżniane nagrodą, a spośród nich jury wybiera ten najpiękniejszy.

Gotowe dzieło, często ozdobione wstążkami i innymi dekoracjami, ocenia się na podstawie różnych kryteriów. Należą do nich wygląd lub oryginalność, dbałość o prawidłową proporcjonalność lub wykorzystanie wyłącznie naturalnych materiałów. Wieniec zwycięzcy z dumą prowadzi ostatnią procesję przez miasto goszczące festiwal.

Informacje i zdjęcia zawarte w tym artykule zostały zaczerpnięte z broszury „EAST ELBIA – Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe”, przygotowanej przez partnera projektu „ARTISTIC” - b&s Unternehmensberatung für den ländlichen Raum GmbH z Niemiec.