SEDLÁŘSTVÍ V ARZBERGU

.

FOTO: EAST ELBIA ASSOCIATION

Sedlářství se týká obchodu se zpracováním kůže. Během středověku sedláci vyráběli své výrobky téměř výhradně pro manipulaci se zvířaty (sedla, límce, uzdy, hnací ústrojí). Dnes však toto povolání zahrnuje práci pro automobily, letadla nebo lodě. Obuvníci, výrobci tašek nebo Riemer (bývalá kožedělná profese) jsou považováni za související obchody.

Sedlářství má také historický původ v oblasti na východ od Labe. Nejenže existovala poptávka po kožených jezdeckých výrobcích, a to díky tradici koně Graditz, která zde existuje od roku 1686; toto řemeslo bylo vyhledávané také v každodenním venkovském životě: můstky a límce pro koně a dobytek pracující na poli a pro účely dopravy, jakož i sedla a podvozky používané pro jízdu a kočárové pojezdy pro venkovskou šlechtu.

Sedlářství Bankrath, které se nachází v Kaucklitzu, již ve třetí generaci vyrábí do roku 2010 všechny druhy kožených výrobků: pásy, mopedové potahy sedadel, střechy traktorů, ale také doplňky pro koně. Dokonce i malé vady na pásech a botách byly odborně opraveny.

V prosinci 2018 otevřel Arzberg Heimatverein novou tematickou místnost ve své „Heimatstube”(salónek rodného města) - „Sattlerzimmer“ (sedlářská místnost). Tato ucelená výstava, která je vybavena nádobím, stroji, šablonami, nástroji a obrázky - darovanými dětmi posledního mistra sedláře Siegfrieda Bankratha -, oživuje historický obchod.

Informace a fotografie obsažené v tomto článku byly převzaty z brožury "EAST ELBIA - INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE" připravené b&s poradenství a školení pro venkovské oblasti GmbH, v rámci projektu "ARTISTIC".