TRADÍCIA PEČENIA CHLEBA
V GROSSTREBENE

.

FOTO: EAST ALBE ASSOCIATION

Platí, že chlieb je jedno z najstarších jedál a dnes najobľúbenejšie nemecké jedlo. Pomocou ďaľších základných zložiek - múky, vody, soli a kvasníc (ako sú kvások alebo droždie) je možné vyrobiť obrovské množstvo rôznych druhov chleba, okrem iných ingrediencií. Len v Nemecku je dnes známych 3 238 druhov.

Prírodné ingrediencie, dostatok času pre prípravu cesta a dôkladné upečenie - to sú tajomstvá najkvalitnejšieho, chutného chleba a oceňuje ich aj majster pekár Heiko Schröder z Großtrebenu. Vidiecke pekárstvo v mestskej časti Beilrode, ktoré sa nachádza na severovýchode Labe, založili jeho predkovia v roku 1920. Asi o jedno storočie neskôr majster pekár vytvára nové moderné druhy, ako napríklad chlieb top-fit ​​s množstvom bielkovín
a vlákniny, so zníženým obsahom uhľohydrátov. Napriek tomu pozná a zachováva kvalitu tradičných chlebov.

Pri príležitosti 150. výročia odhalenia miestnej historickej pamiatky kruhovej pece-Ringbrandofen v Großtrebene v apríli 2015 upiekla jeho pekáreň „Großtrebener Ringbrandofen-Brot“ tradičnou receptúrou. Do cesta na chlieb v tvare venca boli zapracované špeciálne prísady - kyslá kapusta a šunka. Vysvetlenie je rovnako jednoduché, ako aj logické: tieto prísady nebolo potrebné samostatne servírovať, pretože boli zapracované do cesta.

Ďalšie recepty, ako napríklad „Dedko Willi-Brot“, zdedené od predkov, sú tiež na súčasnom zozname pekárenských výrobkov - a aj dnes majú svojich obľúbencov. Majster pekár používa na svoje chleby svoj vlastný, starostlivo vyživovaný a kultivovaný prírodný kvások. Vysokokvalifikovaní zamestnanci
s komplexnými znalosťami a zručnosťami v odbore pekárstva, ako aj mnohé ďalšie skusenosti sú základom tohto skvelého remesla, ktoré má iba jeden cieľ: pečenie dokonalého chleba.

Informácie a fotografie obsiahnuté v tomto článku boli prevzaté z brožúry „VÝCHODNÁ ELBIA - NEHMOTNÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO“ pripravenej partnerom b&s consulting and training for the rural area GmbH v rámci projektu „ARTISTIC“.